Eredeti cím: Elysium
Film típusa: amerikai sci-fi
Rendezte: Neill Blomkamp
Főszereplők: Matt Damon (Max), Jodie Foster (Delacourt), Alice Braga (Frey)
Az Elysium előzetesét látva meg voltam győződve arról, hogy ez lesz 2013 legjobb sci-fije. Tévedtem. Megint csak egy blőd akciófilmet kaptunk a szokásos hollywoodi klisékkel.
2150-re a Föld zsúfolt, szennyezett és veszély hellyé válik. A tehetősek ezért aztán létrehoznak egy mesterséges holdat - az Elysiumot - és itt élik problémáktól és betegségektől mentes mindennapjaikat. Max (Matt Damon) egy szerencsétlen munkahelyi baleset következtében komoly dózisú sugárzást kap, így választania kell: meghal vagy megpróbál eljutni az Elysiumra, ahol azonban nem várják tárt karokkal.
Neill Blomkamp-ot már ismerhetik a sci-fi fanatikusok, ő írta és rendezte ugyanis a remek District 9-et. Új mozija sokkal gyengébbre sikerült.
Kezdjük a pozitívumokkal: nagyszerűen néz ki az Elysium a filmben. Szívem szerint én inkább legeltettem volna a szememet a gazdagok hazáján, minthogy a bugyuta sztori kibontakozását figyeljem. Mert nagyjából ez az egyetlen dolog, amit a serpenyő egyik oldalába tudunk tenni, hiszen az Elysium egy összelopkodott film.
Van itt nekünk egy kis szerelmi szál, anyuka beteg kislánnyal, , akció, high-tech kütyük, egy hatalommániás és kegyetlen védelmi miniszter Jodie Foster személyében és persze megjavuló, önfeláldozó főhősünk is. Ja és itt van Neil Blomkamp kedvence Sharlto Copley is, aki a District 9 főszereplője volt, és akkori munkáját ügyesen meg is oldotta. De most egy annyira bugyuta karaktert formáz meg, hogy szívem szerint kikapcsoltam volna a filmet, amikor ő került képernyőre. Nincs mit szépíteni, egy igazi barmot játszik, aki még idegesítő is.
Szóval nincs színészi játék, nincs következetes sztori és nincs lélegzetelállító akció sem. Azt hittem a Matt Damonra szerelt "váznak" komoly szerepe lesz a filmben (tud majd tárgyakat mozgatni vele, gyorsabban futni...). Dehogy! Azt hittem lesz szó a robotkatonákról, a technikáról... stb. Dehogy! Semmi sincs megmutatva, semmi sincs bemutatva. A történet felszínessége miatt nem is lehet elmerülni az amúgy szépen megcsinált jövőben.
Végítélet: Azt hittem kicsit beleláthatunk a gazdagok (miért jó, hogy semmit sem csinálnak, hogy nincsenek céljaik, lehet-e gyerekük vagy sem, öregszenek-e?), illetve a szegények életébe (Afrika, Ázsia, Európa, mit csinálnak, mit esznek?). Nagyszerű társadalomkritika készülhetett volna a filmből, de egy sokatmondó korszakos mű helyett megint kaptunk egy bugyuta sztorival operáló akciófilmet. Ha 2013 és sci-fi akkor a Feledés!
UP1: Nagyon bírom William Fichtnert, de valami elképesztően zavaró volt, hogy új szinkronhangot kapott.
Jó film értékelés: 4 pont